Julia Jaworska - LEGENDARIUM Michalina Zyga - Z INNEJ PERSPEKTYWY

1 czerwca 2017r. o godz. 18.00 w Galerii "Na Poddaszu" MDK przy Grodzkiej 11 odbyły się równolegle dwa wernisaże zupełnie odmiennych wystaw plastycznych. Autorką wystawy "Legendarium" jest Julia Jaworska, wystawę "Z innej perspektywy" zaprezentuje Michalina Zyga. Obie artystki są uczestniczkami Pracowni malarstwa i rysunku MDK "Pod Akacją" pod kierunkiem Iwonny Jedlińskiej.

Wystawy nawiązują tematycznie do Jubileuszu 700-lecia Lublina.

Podczas wernisażu(-ów) można było obejrzeć inscenizację "Legendy o Lubli" w wykonaniu Teatru "Panopticum" oraz posłuchać recitalu skrzypcowego Julii Dobosz.

JULIA O SWOJEJ WYSTAWIE:

Zastanawiając się nad tematem wystawy, myślałam o tym, co jest charakterystyczne dla Lublina, co kojarzy się z jego historią, co stanowi o niepowtarzalnym klimacie, który panuje w jego murach. Przyszedł mi na myśl pomysł przedstawienia lubelskich legend. Przekonał mnie do tego fakt, że większość z nich nie jest znana tak, jak "Legenda o Czarciej Łapie" czy "Legenda o Koziołku", dlatego uznałam, że 700. urodziny Lublina są doskonałą okazją do tego, by przypomnieć ich treść.

Julia Jaworska

JULIA O JULII:

Malowanie to moja największa pasja i okazja do opowiedzenia pewnej historii. Uwielbiam to, że z obserwacji codziennego życia, czasem z pozoru zupełnie nieistotnych zdarzeń lub przedmiotów powstaje ogromna inspiracja do stworzenia kolejnej pracy.

DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA JULII:

• Wyróżnienie w XX Konkursie Plastycznym „Mój Świat” - II edycja międzynarodowa: „Ilustracja do ulubionej książki”
  • Wyróżnienie w XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moja przygoda w Muzeum”
  • Wyróżnienie w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dzieci i młodzieży „Tęczowy Kalendarz"
  • Nagroda w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ilustracje do poezji Józefa Czechowicza i wierszy poświęconych Lublinowi”
  • Nagroda w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Jana Kasprowicza”
  • Udział w wystawie w XVIII Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”
  • Udział w wystawie w 16th international meeting of juvenile art „Évora 2015”
  • Nagroda w 32. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Świat Dziecka”

O MICHALINIE:

Michalina Zyga

Tegoroczna absolwentka IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Przyszła studentka architektury. "Dziecko MDK” - od 2005 uczestniczy w zajęciach Pracowni malarstwa i rysunku pod kierunkiem p. Iwonny Jedlińskiej, od 2016 w zajęciach z historii sztuki pod kierunkiem p. Kamili Śpiewli-Kasperek.

"Człowiek zagadka, może nic nie robić 2 tygodnie, a potem w 30 minut skończyć pracę, którą przeciętny człowiek robi 2 miesiące ;) Istnieje teoria, że w dzieciństwie karmiono ją pastelami, to pewnie dlatego... Każde z jej marzeń jest jej celem, a nie tylko marzeniem, bo według niej nie istnieją rzeczy niemożliwe tylko po prostu trudne do zrobienia."

Gabriela Grasza

O WYSTAWIE MICHALINY:

Po 12 latach spędzonych pod skrzydłami kochanej Pani Iwonki przyszedł czas na pożegnanie. Cóż... jak odchodzić to z przytupem! Wystawa jest zwieńczeniem mojej "kariery" w MDK i owocem miłości do Lublina, a w szczególności do naszego pięknego Starego Miasta. Dzięki cotygodniowym przechadzkom na plastykę znam je jak własną kieszeń. Mam swoje ulubione miejsca, kamienice i zaułki, które pewnie nigdy nie przestaną mnie zachwycać. Moje prace przedstawiają więc Lublin z innej perspektywy - z mojej perspektywy :)

Michalina

DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA MICHALINY:

2006 - 2012

• I nagroda w V Ogólnopolskim konkursie twórczości plastycznej "Morskie Opowieści" w Gdańsku
  • Nagroda w Ogólnopolskim Europejskim Konkursie szkolnym "Europa w szkole" organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowe, Warszawa
  • Nagroda w konkursie "Idea partnerstwa w Europie", Lublin
  • Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Anny Kamieńskiej", Lublin
  • Nagroda w Konkursie Plastycznym "W świecie bajek", Lublin
  • Nagroda i udział w wystawie Ogólnopolskiego Konkursu "Krajobraz Polski", Częstochowa