mt_ignore:Rekrutacja - banner

Założycielką zespołu recytatorskiego MDK "Pod Akacją" była Agata Czarnowska - Kazimierczak, która prowadziła go przez 13 lat.

W tym czasie recytatorzy zdobyli 150 nagród i 112 wyróżnień w konkursach recytatorskich - ogólnopolskich, wojewódzkich, rejonowych ( w tym 30 nagród i 30 wyróżnień na szczeblu centralnym). Najważniejsze z nich to:

• GRAND PRIX - Ogólnopolski Festiwal Słowa - Lubaczów 2006r.,
  • NAGRODA SPECJALNA p. Kiry Gałczyńskiej - Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji K. J. Gałczyńskiego - Lublin 2007r.,
  • NAGRODA GŁÓWNA - Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej - Świdnik 2004r.,
  • PAPIEROWA KORONA - Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji J. Czechowicza - Lublin 2000r.,
  • SZARFA RECYTATORA - Nagroda w Wojewódzkim Turnieju Poezji Dziecięcej - Lublin 1998, 1999r.,
  • 1 nagroda, 1 wyróżnienie - Międzynarodowy Festiwal Słowa - Lubaczów 2005r.,
  • 4 nagrody, 3 wyróżnienia - Ogólnopolski Turniej Literatury Tworzonej na Obczyznie - 1999-2007r.,
  • 3 nagrody, 3 wyróżnienia - Ogólnopolski Turniej Jednego Autora - 2002-2007r.,
  • 3 nagrody - Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej - 1998-2003r.,
  • 1 nagroda, 1 wyróżnienie - Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - 2000, 2001r.,
  • 1 nagroda, 1 wyróżnienie - Ogólnopolski Mały Konkurs Recytatorski - 1997r.,
  • 1 nagroda - Międzywojewódzki Konkurs Poezji Współczesnej,
  • 7 nagród, 3 wyróżnienia - Ogólnopolski Konkurs Poezji J. Czechowicza - 2000-2007r.

3 recytatorki dostały się do szkół teatralnych;

• Agata Góral - Akademia Teatralna im. Zelwerowicza w Warszawie,
  • Joanna Haszcz - Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie,
  • Maria Piotrowska - Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Obecnie Agata Góral jest aktorką w Teatrze Studio w Warszawie, natomiast Maria Piotrowska była aktorką Teatru Rampa w Warszawie.

W czasie 13 lat prowadzenia zespołu recytatorskiego, teatru poezji i zabaw logopedycznych przez Agatę Czarnowską - Kazimierczak najmłodsi recytatorzy przełamywali tremę występując dla najbliższych: z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, zabawy mikołajkowej, podsumowania konkursu "Moje Boże Narodzenie", inauguracji oraz uroczystego zakończenia roku szkolnego w MDK.

Młodzież występowała podczas różnorakich okazji i uroczystości: podczas obchodów wojewódzkich Święta Niepodległości, dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Wychowankowie brali udział w widowiskach:

• "Ziemia jest jedna" w Teatrze im. J. Osterwy,
  • "Jarmark cudów" i z okazji 430 rocznicy Unii Lubelskiej,
  • "Scholaria".

Recytatorzy prezentowali wiersze podczas promocji "Poezji zebranych" J. Czechowicza, tomu wierszy "Otwórz twój skarbiec" oraz antologii "Pięć wieków poezji o Lublinie" - w Muzeum J. Czechowicza.

Występowali na uroczystości odsłonięcia pomnika J. Słowackiego, obchodach 60 rocznicy śmierci J. Czechowicza, uroczystym otwarciu Muzeum Literackiego w nowej siedzibie, imprezie plenerowej w Muzeum Wsi Lubelskiej, a także widowisku plenerowym "Choina - Horodyszcze".

Prowadzili koncerty laureatów Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych oraz zasiadali w jury młodzieżowym Ogólnopolskiego Forum Teatralnego w Lublinie i Poznaniu. Zespół recytatorski wraz z chórem MDK "Skowronki" prezentował programy poetyckie:

• "Chwaląc Marię" - w Bazylice o.o. Dominikanów i w kościele o.o. Kapucynów,
  • "Boże Narodzenie w poezji polskiej" - w Archikatedrze Lubelskiej, w kościele NMP, w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie a także w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr1w Lublinie.

Recytatorzy przygotowali również programy poetycko-muzyczne:

• "Poemat o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza,
  • "Świat. Poema naiwne" Czesława Miłosza,
  • "Oblicza miłości" (prezentowane m.in. w Kawiarni Artystycznej "Hades"),
  • "Spotkanie z matką" K.I. Gałczyńskiego,
  • "Anioły" J. Twardowskiego,
  • "Śpieszmy się kochać ludzi" J. Twardowskiego (prezentowany również w kościele p.w. św. Teresy oraz Kawiarni "Chmielewski" w ramach czwartkowych spotkań artystycznych)
  • program w oparciu o wiersze Zbigniewa Herberta.

Inne ważne występy to: wieczór z poezją ks. Wołyńskiego w ACK "Chatka Żaka", Trybunale Koronnym i Kawiarni "Chmielewski", "Hej kolęda kolęda" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz Domach Pomocy Społecznej. Wiersze Karola Wojtyły prezentowane były w ramach Dni Papieskich.

Najważniejszym wydarzeniem był KONCERT WSPOMNIEŃ z okazji jubileuszu X- lecia zespołu recytatorskiego MDK, który odbył się 18 listopada 2004 roku w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie.

Agata Czarnowska - Kazimierczak za swoją pracę została uhonorowana:

• Nagrodą Instruktorską podczas wojewódzkich eliminacji OKR,
  • Nagrodą Prezydenta Lublina w 2007 roku.

Obecnie zespół prowadzi Monika Pastuszak, wychowanka Agaty Czarnowskiej - Kazimierczak.

[opracowała: Agata Czarnowska - Kazimierczak, fot. archiwum]

ePUAP MDK "Pod Akacją" - banner