Proj. graf. © 2023 Jakub Nastaj

3 listopada 2023r. w Centrum Kultury w Lublinie odbyła się premiera spektaklu Teatru Panopticum pt. "Sprawiedliwi", który  został zaprezentowany w ramach programu CK Przestrzenie Sztuki. O samym spektaklu  można znaleźć więcej informacji poniżej.

Tego dnia spektakl prezentowany był dwukrotnie ze względu na duże zainteresowanie i małą ilość miejsc na widowni w Sali Czarnej. Pierwszy o godz. 17:00 przeznaczony był głównie dla rodzin, przyjaciół i znajomych występujących w aktorów. Drugi o godz.19:30 miał charakter oficjalnej premiery z udziałem wielu ważnych gości. Na widowni zasiedli między innymi Kurator Oświaty Teresa Misiuk , vice Kurator Oświaty Mirosław Wójcik, po dyrektora MDK „Pod Akacją” Katarzyna Mądra, znany dziennikarz i pisarz warszawski Piotr Zaremba, reżyser teatralny Paweł Passini, rektor UM w Lublinie z kilkoma profesorami tej uczelni oraz sam autor sztuki "Wielcy Sprawiedliwi" dr Henryk Cioczek, który specjalnie przyleciał z USA. Prezentowany spektakl był inspirowany i oparty na tekście autora.

Publiczność premierowy spektakl przyjęła z emocjonalnym przejęciem i refleksyjną zadumą, a więc tak jak chcieli twórcy i wykonawcy. Taki odbiór widowni był  dla nich największą nagrodą. Niedługo, bo już 18 listopada spektakl będzie zaprezentowany podczas International Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku, na który Teatr został zaproszony już po raz drugi. To dla nas duże wyróżnienie i prestiż.

Znaczący udział w tym projekcie teatralnym posiada Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, który wsparł finansowo Teatr Panopticum, dzięki któremu możliwa była organizacja podróży do USA. Cały zespół naszego Teatru bardzo dziękuje IAM za przyznaną pomoc, zrozumienie  i życzliwość.

Instytut Adama Mickiewicza logo

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu - budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei.

Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL - aktualizowany serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[Fot: Adrian Tarnowski]

Spektakl został zrealizowany na podstawie sztuki teatralnej Henryka Cioczka "Wielcy Sprawiedliwi". Autor sztuki jest polskim lekarzem, zamieszkałym od wielu lat w Nowym Jorku, promującym z wielkim oddaniem polską kulturę, polskich artystów i swój rodzinny Lublin w środowisku polonijnym i amerykańskim.

Spektakl opowiada o relacjach polsko-żydowskich i cierpieniu obu narodów podczas II Wojny Światowej oraz bohaterskiej postawie lubelskich rodzin Szyszkowskich i Cioczków ratujących Żydów od niemieckiej zagłady, uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W spektaklu przewija się również wątek lubelskiego biskupa Władysława Gorala - męczennika, błogosławionego, spokrewnionego z rodziną Cioczków.

Spektakl nie jest dokumentalnym zapisem zdarzeń lecz teatralną wizją czasów okrutnych, odhumanizowanych, niewyobrażalnie nieludzkich ale też czasów pięknych ludzi i dobrych serc. W kształcie scenicznym cierpienie człowieka walczącego o przetrwanie uzyskuje szerszy metaforyczny wymiar, wzbogacony poetyckim obrazem, teatralną narracją, muzyką i śpiewem. Twórcy spektaklu mają nadzieję, że uruchomią głębsze pokłady wyobraźni widza.

• autor: Henryk Cioczek
  • adaptacja: zespół
  • reżyseria: Mieczysław Wojtas, Oskar Rybaczek
  • muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
  • wizualizacja: Jakub Oszust
  • sceny filmowe: Adrian Tarnowski
  • występują: Magdalena Gorgol - Rzepecka, Natalia Dyjak, Magdalena Góźdź, Oskar Rybaczek, Emil Janczak, Jakub Kalinowski, Michał Bielawski, Jakub Oszust, Michał Niczyporuk, Grzegorz Popiołek

SPRAWIEDLIWI - po premierze - Piotr Zaremba - Facebook

Kilka słów po premierze spektaklu napisał na fanpage'u Teatru Panopticum na Facebooku Piotr Zaremba - polecamy!

Partnerzy premiery w CK w Lublinie:

Logotypy partnerów projektu