Działania i dokonania naszych zespołów w dziedzinie twórczości plastycznej (przy okazji Jubileuszu 65-lecia MDK "Pod Akacją").

Pracownie plastyczne MDK "Pod Akacją" zapraszają!

 

Tworzymy bezpieczne i przyjazne miejsce do indywidualnego rozwoju dzieci i młodzieży. Pomagamy w rozwijaniu ciekawości świata, twórczej wyobraźni i zaspokajaniu naturalnej potrzeby aktywności. Odpowiadamy na potrzeby dziecka uzdolnionego oraz dziecka z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi.

Pracownia malarstwa i rysunku, naucz. Iwonna Jedlińska

Wymiernym efektem naszych działań są osiągnięcia Naszych Uczestników, Ich sukcesy!

W Polsce i za granicą!

Pracownia malarstwa i grafiki, naucz. Magdalena Ciężak

Pracownia plastyczna Magdaleny Ciężak w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie istnieje od 1996 roku.

Głównym celem działalności pracowni jest stworzenie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym sprzyjających warunków do pełnego rozwoju naturalnych predyspozycji i uzdolnień plastycznych oraz doskonalenie ich umiejętności posługiwania się technikami plastycznymi takimi jak: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa z wykorzystaniem tradycyjnej prasy graficznej.

Obrazy i grafiki powstające w pracowni, wielokrotnie były pokazywane na wystawach twórczości dziecięcej, prezentując wysoki poziom artystyczny, a także wrażliwość emocjonalną i wizualną młodych autorów. Corocznie, z sukcesem, biorą też udział w licznych lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach plastycznych.

Najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia związane z działalnością pracowni to:

  • Plener plastyczny i wystawa prac w 1997 roku w Norwegii (koło Oslo).
  • Międzynarodowa Wystawa Grafiki Dziecięcej "3Grafik" w Falun (Szwecja) w Dalarnas Museum  w 2013 roku, która była częścią międzynarodowego projektu International Print Network pomiędzy Krakowem, Wiedniem, Oldenburgiem, Istambułem i Falun.
  • Nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych takich jak: Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży - Toruń, Europejski Konkurs Szkolny "Europa w Szkole", Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Krajobraz polski - tradycje, współczesność, przyszłość", Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Grafika" - Lublin, Ogólnopolski Konkurs Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży "Drukarnia Wyobraźni" -  Radom.
  • Pracownia współpracowała z UMCS w Lublinie w ramach projektu "Profesjonalizm w edukacji. Przygotowanie i realizacja nowego programu praktyk pedagogicznych na Wydziale Artystycznym UMCS". W latach 2013 - 2014 młodzież z pracowni uczestniczyła w plenerach artystycznych organizowanych przez UMCS.
  • Plener malarsko-fotograficznym we Włoszech w 2015 roku.
  • I Międzynarodowy Plener Artystyczny "Łucki Zamek", Łuck na Ukrainie w dniach 1-3 czerwca 2018 r., 3 nagroda.
  • I Międzynarodowy Konkurs Exlibrisu Dzieci i Młodzieży "EXLIBRIS BREST 2019" zorganizowany przez Dziecięcą Szkołę Sztuk Pięknych im. A. A. Alonceva i Konsulat Generalny RP w Brześciu , 1 nagroda.

 

Pracownia plastyczna z elementami grafiki, naucz. Katarzyna Niedźwiadek

Warsztaty czerpania papieru przy współpracy UMCS - pracownia ECO-ART - wspólny projekt czterech pracowni plastycznych MDK "Pod Akacją" w Lublinie:

papier czerpany 400x300

papier czerpany 400x300 album

Zdjęcia z wernisażu wystawy "Nakład wyczerpany" - prac powstałych podczas warsztatów czerpania papieru.

naklad wyczerpany wernisaz 400 foto

II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Ptaki Cudaki" w Rzeszowie (2017) dla Anny Rozwadowskiej oraz laury dla innych uczestników Pracowni (czytaj więcej):

27 maja 2017r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie miał miejsce uroczysty finał VII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego - "Przyroda w kolorach 2017". Tematem tegorocznej edycji był "Świat wielkich i małych kotów". I nagrodę zdobyła Olga Kalinowska (czytaj więcej):

Olga Kalinowska 12 lat nagroda

A w Dzień Dziecka 2017 nadeszła kolejna wspaniała informacja - Ania Hypś, podopieczna p. Katarzyny Niedźwiadek zdobyła nagrodę w Mmiędzynarodowym Konkursie Plastycznym "Moje Miasto - Moja Duma" w Zamościu (czytaj więcej):

Ania Hypś 6 lat - Nagroda

Na konkurs organizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 1 w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamościa - Pana Andrzeja Wnuka we współpracy z Patronami medialnymi - Telewizją Kablową Zamość oraz Kroniką Tygodnia wpłynęło 214 prac plastycznych z 93 placówek z Polski, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Hiszpanii, Szkocji. Wszystkie nadesłane na konkurs prace prezentowały wysoki poziom wykonania.

W 2017 roku animacja "Miasto Podziemne" została zauważona i doceniona na Festiwalu: 5th ANIMATOR FEST  organizowanym przez Centrum Kultury "Svetozar Markovic" w Jagodninie (Serbia). Animacja została stworzona w ramach projektu "Zaczarowany Lublin - Spotkania z Opowiadaczami Świata", w którym czynny udział wzięła Pracownia p. Katarzyny Niedźwiadek.

Animacja "Miasto Podziemne" została również wyróżniona i doceniona na 35 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Up to 21 Dozwolone do 21.

W XIX Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze zielono, zawsze niebiesko"- Toruń 2017, który odbywał się w czerwcu 2017r. wzięły udział nasze praownie plastyczne z budynku przy B. Chrobrego. Dzieci zdobyły wyróżnienia i udziały w wystawie (czytaj więcej).

 Zdjęcia z wernisażu

Kolejne sukcesy przyszły w styczniu 2018 - w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Okiem Artysty - Salvador Dali" organizowanym przez Galeria MDK "Śródmieście" we Wrocławiu w kategorii Rysunek i Grafika uczestnicy pracowni zdobyli 2 nagrody - Natalia Pastusiak i Anna Rozwadowska oraz 2 wyróżnienia: Olga Smarzewska i Jagoda Tchurzewska (czytaj więcej).

Sukcesy były też w XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Pięknej "ColorArt" w Goleniowie (czytaj więcej). Dwie pierwsze nagrody i wyróżnienie w kategorii grafika zdobyli:

  • Nina Starzyńska - pierwsza nagroda,
  • Natalia Jędrzejek - pierwsza nagroda,
  • Wojtek Chodorowski – wyróżnienie.

 Zdjęcia z wernisażu

 Fotorelacja z warsztatów nad morzem

W zeszłym, 2019 roku były kolejne sukcesy w tym konkursie - III Nagrodę zdobyła Jagoda Tchurzewska:

 Video z wernisażu

 Watsztaty nad morzem

 Zdjęcia z warsztatów

Uczestnicy zajęć w Pracowni pod kierunkiem Katarzyny Niedźwiadek w 2018 r. zdobyli również szereg innych nagród w kilku konkursach plastycznych miejskich i ogólnopolskich, np. w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Kwiat dziełem doskonałym - kwiaty pod ochroną", Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Narysuj mi wolność", I Ogólnopolskim Biennale Grafiki Komputerowej i Miniatury Plastyczneji "W odcieniach bieli" - portrety zwierząt (czytaj więcej).

Przez kilka tygodni 2018r. uczestnicy pracowni plastycznych MDK "Pod Akacją" malowali, rysowali, wycinali, kleili i szyli przeróżne domy z mapy Lublina. Potem kilkakrotnie spotkali się wszyscy, by przenieść wybrane domki z płaskich prac dziecięcych na styropian i po wycięciu form przestrzennych, pomalować je wspólnie Warsztaty odbywały się w kwietniowe i majowe soboty, w MDK-owym ogródku przy ul. B. Chrobrego 18 (oglądaj).

artchitektura 01

Efekty tych działań można było oglądać w galerii "Na Poddaszu" MDK "Pod Akacją" przy ul. Grodzkiej 11 ( video z wernisażu).

Innym ciekawym projektem podjętym przez Pracownię był projekt "Pola walki", w ramach którego powstała wystawa "Lublinianki 1918-2018" - wybór kilkunastu prac wykonanych przez dzieci i młodzież. Projekt zrealizowano dzięki stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Tematem przewodnim było stulecie wywalczenia przez Polki praw wyborczych. Prace przedstawiały sylwetki sławnych mieszkanek Lubelszczyzny. Wystawę można było oglądać w Bibliotece Na Poziomie Filia nr 40 MBP Lublin na przełomie 2018/2019r.

Antonina Grygowa - portret autorstwa Anny Główki

Portret Pani Antoniny Grygowej wykonanany ołówkiem przez Annę Główkę, uczestniczkę zajęć w Pracowni p. Katarzyny Niedźwiadek. Spośród wielu innych został podarowany rodzinie Pani Antoniny, która swą wdzięczność wyraziła w bardzo miłym liście: "Jeszcze raz dziękuję za portret Babci Antoniny. Wraz z dziećmi jesteśmy pod wrażeniem talentu młodej Autorki, która tak prawdziwie oddała ducha Babci. Oprawiłem portret w odpowiednią ramę i będzie wisiał w salonie razem ze zdjęciem Babci w mundurku oraz z portretami Mamy, Prababci i Pradziadka" Andrzej Putz.

Natomiast grafika Jagody Tchurzewskiej trafiła jako prezent do Rodziny Pani Heleny Pawluk.

Portret Heleny Pawluk autorstwa Jagody Tchurzewskiej

Rok temu, w lutym 2019r. I nagrodę w II kategorii wiekowej w III Międzynarodowym Konkursie językowo - plastycznym "My Town" zdobyła Natalia Jędrzejek:

Natalia Jędrzejek

I jeszcze jeden sukces - w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Stanisław Moniuszko - polski patriota w 200. rocznicę urodzin" - wyróżnienie dla Natalii Jędrzejek:

Natalia Jędrzejek - wyróżnienie

Pracownia malarstwa, rysunku i witrażu, naucz. Agata Fijewska-Pajdowska

Pracownia plastyczna z elementami batiku, Pracownia tkaniny artystycznej, naucz. Natalia Prokopiak-Latosińska

49. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Pentel" (2019):

Również w roku 2020, w 50. edycji konkursu uczestniczka pracowni p. Natalii odniosła sukces w konkursie "Pentel" - czytaj więcej.

Aż 1454 prace z 83 miejscowości w Polsce i jednej w Anglii wpłynęło na konkurs "Świat Dziecka" w Kaliszu. W 33. edycji konkursu, w 2018 roku również dzieci z MDK odniosły sukces (pełne wyniki i zdjęcia na stronie Galerii Sztuki w Kaliszu):

Wśród niezwykłych prac nadesłanych na I Ogólnopolski Konkurs na Dziecięcą Książkę Artystyczną, Stryków 2018 znalazły się również dzieła uczestników pracowni p. Natalii Prokopiak-Latosińskiej. Pośród nich Olga Starownik zdobyła 3 miejsce!

Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin" we współpracy z Młodzieżowym Dome Kultury "Pod Akacją", przy wsparciu finansowym Miasta Lublin, zrealizowała w 2019 roku projekt "Galerii Dziecięcej na Śródmieściu". Celem naszych wspólnych działań było (i jest!) docenienie i wyróżnienie zdolności twórczych dzieci i młodzieży. Projekt zakładał wybór 56 prac plastycznych i ich ekspozycję w przestrzeni publicznej Lublina - na ogrodzeniu placu zabaw, mieszczącym się na terenie pl. Lecha Kaczyńskiego. W okresie od 1 czerwca do 30 września 2019 r. zostały zorganizowane 4 ekspozycje - czytaj więcej o "Galerii Dziecięcej na Śródmieściu" .

W 2019 roku już po raz dwunasty Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu zorganizował Międzynarodowe Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej "Sileziany". Nie po raz pierwszy nasi młodzi artyści wzięli w nim udział z sukcesami (o Konkursie na stronie Bytom.pl):

Radość i nagrody były też w 2017 i 2015 roku, we wcześniejszych edycjach Biennale.

Pracownia plastyczna z elementami historii sztuki, naucz. Kamila Śpiewla-Kasperek

Program zajęć pozwala dzieciom i młodzieży pogłębiać zainteresowania sztuką i rozwijać umiejętności związane z warsztatem młodego artysty.

Uczestnicy zajęć w przyjaznej atmosferze poznają tajniki technik plastycznych inspirując się twórczością wybitnych artystów dawnych i współczesnych. Uczestniczą w konkursach plastycznych, odnosząc sukcesy oraz w wystawach w galeriach MDK .

 

mt_ignore:Rekrutacja na rok 2024-25 - banner

WYDARZENIA

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

warsztaty banner5

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zimbra - banner

warsztaty banner5

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

rodo banner 720 out

W ramach naszego serwisu internetowego stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Jeżeli nie wyrażasz zgody aby Twoja przeglądarka internetowa przechowywała cookies, należy zmienić jej ustawienia.
Korzystanie z portalu www.mdk.lublin.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas cookies.